Czym jest film reklamowy w dobie social media?

11 lipca 2022

Należy jasno powiedzieć, że film reklamowy, to nie tylko te produkcje, które widzimy w telewizji. Internet i media społecznościowe zrewolucjonizowały branżę reklamową, a format video z każdym rokiem zyskiwał na sile. W ostatnich latach dużo mówiło się o tym, że każdy kolejny rok będzie rokiem video. Teraz możemy już śmiało powiedzieć, że jest to era video.

Film jako taki został dostosowany do trendów i adekwatnie sformatowany do dystrybucji w różnych mediach. Zrzucił on z siebie ograniczenia w postaci klasycznej proporcji 16:9 i obecnie możemy oglądać filmy w formacie pionowym 9:16, a także 1:1 czyli filmy kwadratowe.

Film reklamowy może przybierać różne formy i być dystrybuowany w wielu mediach. Stąd mówiąc o filmie reklamowym, polecamy brać pod uwagę kanały dystrybucji i formatów jakie są w nich przewidziane. Być może Ty i Twoja firma będziecie chcieli wykorzystać film do reklamy na Tik Toku lub Instagramie, a wtedy warto zoptymalizować format treści do danego medium. Warto taką informacje przekazać wykonawcy przed przystąpieniem do zdjęć, po to, aby planując ujęcia były one wykadrowane w sposób, który umożliwi stworzenie wersji kwadratowej lub pionowej.

Dla mnie jako specjalisty od video marketingu, filmy reklamowe powinny być przede wszystkim skuteczne, a żeby tak było, powinny być odpowiednio zoptymalizowane pod kątem proporcji, długości i treści. Dzięki mediom społecznościowym poszerzyły się kanały dotarcia do odbiorców, potencjalnych klientów, ale traktowanie nowych formatów filmów reklamowych po macoszemu nie jest dobrym rozwiązaniem. Uważam, że do filmów pionowych i kwadratowych powinno podchodzić się z takim samym (a nawet większym) zaangażowaniem jak do tradycyjnego formatu.

Już dawno temu nauczyłem się, że nie zawsze to do czego jesteśmy przyzwyczajeni i to, co wolimy, jest właściwe pod względem dobrych rezultatów i skuteczności w marketingu. Przyjrzyjcie się swoim odbiorcom, klientom i dostosujcie swoją komunikację i reklamy do miejsc w których bywają, w których spędzają czas. Filmy reklamowe, to dokładnie to, co możesz zobaczyć na instastories, w reelsach, video na tik toku, relacjach na Facebooku czy YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024
Wykonanie: Miłosz Kraiński